فروش ویژه

تراورتن

استاندارد ابعاد سنگ نما

استاندارد ابعاد سنگ نما

برش سنگ نما

سنگ خام (کوپ سنگ) با توجه به نوع و ابعاد اولیه ای که دارد ، در طی فرآیند برش با توجه به نوع استفاده، برش های مختلفی را به آن می دهند و هرچه ابعاد برش سنگ بزرگتر و ضخامت آن یکنواخت تر باشد نشانگر تجهیزات مدرن به کار گرفته برای تولید سنگ ساختمانی و کیفیت بالاتر محصولات آن کارخانه سنگبری است.سنگ خام در ابتدا به صورت کوپ از معدن به کارخانه سنگبری انتقال داده می شود و بسته به تجهیزات سنگبری از قله بر و یا اره برای تبدیل آن به سنگ با ابعاد کوچک تر استفاده می شود و در این زمان باتوجه به نیاز می توان عرض سنگ نهایی را انتخاب نمود که انتخاب عرض سنگ به تجهیزات و تکونولوژی مورد استفاده نیز بستگی دارد. در صورت استفاده از دستگاه قله بر و یا سی تیغ سنگ های برش خورده اکثرا با عرض چهل سانتیمتر می باشند ولی در صورت استفاده از اره می توان ابعاد بزرگتری از سنگ ایجاد نمود. بزرگترین ابعاد سنگی که میتوان از یک کوپ سنگ ایجاد نمود اسلب می باشد که کاربرد و مشتریان خاص خود را دارد. سنگ های اسلب اکثرا دارای طول سه الی چهار متر و عرض دو تا سه متر می باشند ولی برای نمای ساختمان بیشتر از سنگ های طولی استفاده می شوند. سنگ طولی دارای ضخامت و عرض مشخصی می باشد و طول آن بسته به طول سنگ خام (کوپ) متغیر بوده و عرض استانداردی که در ایران بیشتر مورد برای سنگ نما استفاده قرار می گیرد چهل سانتی متر می باشد. در اصطلاح به اینگونه سنگ ها حکمی نیز گفته می شود.

سنگ نما با عرض چهل سانتیمتر

علت متداول بودن سنگ های با عرض چهل سانت، به عنوان سنگ نما به علت سهولت در جابه جایی این گونه سنگ ها می باشد. هرچه عرض سنگ افزایش یابد وزن آن بیشتر شده و جابه جایی آن مشکل تر می شود و از سوی دیگر در صورتیکه سنگ دارای ابعادی با عرض کمتر از چهل سانتیمتر باشد، زیبایی نقش و نگار موجود بر روی سنگ، نمایش داده نمی شود و حاصل کار مجموعه ای از سنگ های کوچک به هم چسبیده می شود که بسته به طرح نمای سنگی ساختمان استفاده می شود. 

در بعضی از سبک های طراحی به صورت تعمدی از سنگ های با ابعاد کوچک برای سنگ نما استفاده می شود. به دلیل استاندارد ابعاد سنگ با عرض چهل سانتیمتر، اضافات سنگ را ناچاراً با عرض های کمتر برش میزنند که قیمت آنها ارزانتر است. یکی دیگر از آیتم های کیفیت سنگ نما، طول سنگ می باشد در صورتیکه کوپ سنگ دارای ابعاد مناسبی نباشد امکان تولید سنگ با طول های بلندتر از دو متر وجود ندارد و ناچاراً طول سنگ ها کوتاه تر می شود، که اینگونه سنگ ها نیز دارای قیمتی کمتر می باشند. تمامی این سنگ ها بدون بسته بندی و به صورت فله ای به فروش می رسند.

1نظرات

  • Avatar
   df
   ژانویه 5, 2018

   dfsdfsdfsdfsdfsdf sdfs df

نظر دهید

* نام :
* ایمیل :
   وب سایت : (شروع آدرس سایت باhttp://)
* نظر
کد امنیتی