فروش ویژه

تراورتن

ویژگی های فنی سنگهای ساختمانی

ویژگی های فنی سنگهای ساختمانی

سنگهای ساختمانی

ویژگی های فنی سنگهای ساختمانی

ویژگی های فنی سنگها نیز از جمله مسائل اساسی است که آشنایی با آن علاوه بر مصرف کنندگان برای تولید کنندگان سنگ نیز ضروری است. امروزه بسیاری از تولید کنندگان سنگهای ساختمان با در اختیار داشتن آزمایشگاههای مخصوص از طریق آزمایش های شیمیایی ، فیزیکی و حتی مکانیکی به شناخت این ویژگی ها مانند وزن مخصوص و مقاومت فشاری سنگ در شرایط اقلیمی گوناگون می پردازند . اندازه گیری وزن مخصوص سنگ در شناخت کاربرد مناسب آن و میزان جلاپذیری سنگ از اهمیت بسزایی برخوردار است . به عنوان نمونه سنگ های باوزن مخصوص کمتر از 5/1 کیلوگرم جلاپذیری مناسبی ندارند و سنگ های با وزن مخصوص بیش از 2/2 کیلوگرم به خوبی جلاپذیرنده علاوه براین میزان جذب آب سنگ و تخلخل های موجود در سنگ که در واقع حجم فضاهای خالی موجود در سنگ را تشکیل می دهد در سنگ های ساختمانی باید بسیار پایین باشد . در حال حاضر برای از بین بردن این فضاهای خالی در کارخانجات سنگبری از رزین ها استفاده می شود . تزریق رزین به کوپ سنگ موجب می شود تا سنگ سالم از دستگاه برش خارج شود و ضایعات کمتری را ازخود بر جای بگذارد . در مرحله بعد استفاده از توری و رزین پشت سنگ و همچنین (رزین اپوکسی) برروی سنگ سبب می شود تمامی خلل و فرج و رگه های سنگ در هنگام نصب و افزایش مقاومت سایشی و جلاپذیری بهتر سنگ خواهد بود.

از دیگر مزایای استفسنگاده از این روش دوام بیشتر سنگ است زیرا در گذشته برای ازبین بردن خلل و فرج از پارافین یا بتونه آتشی استفاده می شد که حاصل آن خالی شدن رگه های سنگ تنها پس از گذشت مدت زمانی اندک (چند ماه) بود.در حال حاضر حتی الامکان رزین مجدد و صیقل نهایی در صورت وجود ایراد در نصب سنگ و یا صیقل زر وجود دارد . البته لازم به توضیح است که انجام رزین اپوکسی احتیاج به شرایط ویژه ای مانند رطوبت کمتر از 20 در صد و همچنین سنگ با دمای 35 تا 50 درجه دارد و از آنجا که فراهم کردن این شرایط پس از نصب ، کار آسانی نیست باید از رزین های اپوکسی خاص و یا دیگر رزین های پلی استر غیر اشباع (ماستیک) استفاده شود.

اما مسلم است که این رزین ها از کیفیت رزین استفاده شده در مجموعه های فرآوری سنگ برخوردار نیستند.کارخانجات سنگبری در فصول مختلف و شرایط اقلیمی های گوناگون از اپوکسی های مخصوص و متناسب با آن شرایط استفاده می کنند. به عنوان نمونه در سنگ های مخصوص پوشش کف از اپوکسی هایی با مقاومت در برابر حرارت تا 90 درجه سانتیگراد استفاده می شود تابرای استفاده از سیستم گرمایشی کف ساختمان مشکلی وجود نداشته باشد.

برگرفته از مجله حجارنامه – نوشته مهندس حامد زنگنه مشاور و کارشناس سنگ

نظر دهید

* نام :
* ایمیل :
   وب سایت : (شروع آدرس سایت باhttp://)
* نظر
کد امنیتی