فروش ویژه

تراورتن

فرآوری سنگ در کارخانجات

فرآوری سنگ در کارخانجات

عوامل متعددی در فرآوری سنگ در کارخانجات و کیفیت محصول دخیل هستند از قبیل : مواد خام ، موقعیت جغرافیایی کارخانجات تولیدی و فرآوری ، بهره گیری از نیروهای کاری متخصص ، بهره گیری از دستگاههای با کیفیت ، ایجاد خلاقیت در استفاده از ضایعات سنگ ، حمل و نقل و برش سنگ در ابعاد مختلف و متناسب با درخواست بازار و استاندارد .

یکی از عوامل تعیین کننده قیمت تمام شده سنگ ، وضعیت کمی و کیفی بلوک خام وارد به کارخانه است. علت عدم آشنایی با نیاز اساسی کارخانه و نبود ارتباط صحیح و تنگاتنگ بین معدن و کارخانه و عدم شناخت صحیح از سنگ اساسا نیازها براساس واژه تک کوپ و دو کوپ انتقال یافته و معیار اصلی انتخاب سنگ توسط کارخانه قیمت آن است در صورتی که اگر معدن از نیاز واقعی کارخانه مطلع باشد باتوجه به نیاز، بلوکها را برش می دهد که از ایجاد ضایعات در کارخانه و معدن جلوگیری می کند .

دومین عامل تاثیرگذار برقیمت سنگ ، مواد مصرفی ازقبیل تیغه ، دیسک، ساینده ، ماستیک و اپوکسی و هرنوع مواد شیمیایی دیگر می باشد. استفاده از نیروی کار مجرب و با تجربه می تواند بر قیمت تمام شده تاثیر بسیاری داشته باشد . در حال حاضر تنها عامل تولید در کارخانجات ما وجود تجربه صنفی بوده و در زمینه برش و فرآوری هیچگونه سرمایه گذاری در جهت تربیت و جلب افراد تحصیل کرده وجود ندارد.

بحث ماشین آلات دارای پیچیدگی بیشتری است . میزان تقاضای سنگبری ها مشخص می کند که از چه ماشین آلاتی استفاده شود. در چند سال گذشته باتوجه به رونق بازار سنگ ایران کارخانجات از ماشین آلات ایرانی با کیفیت های مختلف استفاده می کنند .در هرحال هزینه استهلاک یکی از عوامل تعیین کننده قیمت تمام شده محصول است پس بهتر است در خرید ماشین آلات گران قیمت تجدید نظر شود .

در صنعت سنگ ایران هیچگونه خلاقیت در زمینه فرآوری ضایعات وجود ندارد ، اگر در زمینه فرآوری ضایعات ، گروهی را آموزش دهیم ، باعث خواهد شد تا 10 تا 25 درصدی قیمت تمام شده کاهش یابد .

یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت موقعیت جعرافیایی است که بیشتر در شهرک های صنعتی ، بازارها یا نزدیک محل زندگی تولید کنندگان است . درحالیکه رقبای ایران عمدتا در نزدیکی معادن جهت کاهش هزینه های ترانسپورت و تعامل بیشتر با معادن اقدام به ایجاد کارخانه نموده اند که این امر باعث کاهش هزینه های وابسته به حمل و نقل خواهد شد.

از دیگر عوامل افزایش قیمت تمام شده سنگ بریده شده وجود تنوع برش و تمایل کارخانجات به برش بیشتر سنگ های ساختمانی است که این امر باعث کاهش کیفیت و دقت در تولید خواهد شد .

منبع : ماهنامه حجار – مهندس رضا حجاری زاده

نظر دهید

* نام :
* ایمیل :
   وب سایت : (شروع آدرس سایت باhttp://)
* نظر
کد امنیتی